Banovision 2MP 1080P Video Auto Focus IP Nework Dome Zoom Digital HD Camera From CCTV Camera Supplier
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Technology: | Motorized Lens |
| Style: | Dome Camera |
Gold Member Since 2018
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Address
4f, Building F, Hcd Science and Technology Industrial Park, Hai Hui Road, Baoan Center ...
International Commercial Terms(Incoterms)
FOB, CIF, EXW, Others
Terms of Payment
LC, T/T, PayPal, Western Union
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- BA-ND18AB20HM
- Type
- IP Camera
- Sensor
- CMOS
- HDMI Format
- 1080P
- Horizontal Resolution
- 1920 X 1080P
- Kind
- Autofocus Lens
- Certification
- CE, FCC, RoHS, EMI/EMC, ISO9001: 2000
- Feature
- High Definition, Vandal-proof, Auto BLC, Motorized Lens
- Effective Distance
- 10-30m
- Sensor Size
- 1/2.9"
- Remote Control
- With Remote Control
- Transport Package
- Neutral Packing
- Trademark
- Banovision or OEM
- Origin
- China
- HS Code
- 8525801390
- Production Capacity
- 30000PCS/Month
Product Description

Features
• 1/2.8" Sony IMX323 CMOS sensor
• UHD resolution 1920 x 1080P
• Ultra low illumination 0.01Lux
• Day/Night (ICR), AWB, 2D/3D-DNR, IR-CUT
• D-WDR, Motion Detection, Privacy Mask, Mirror, rotate
• RTSP and Onvif 2.4 compatible
• H.265/H.264 dual-stream media server
• Easy-to-use P2P Cloud service
• Multi web browser, PC Client, mobile APP remote access
• Optional Built-in POE, lens
• Strong Vandal-proof housing, IP66
• 18pcs Array IR Leds, IR distance 15-30 meters
• 2.8-12mm Motorized Lens
Specification
| Model | BA-ND6A20M |
| Camera | |
| Image Sensor | 1/2.8" 2.1MP IMX323 CMOS |
| Effective Pixels | 1984(H)×1105 (V) |
| Electronic Shutter | AUTO, 1/25s ~ 1/100000s |
| Min. Illumination | [email protected](AGC ON), 0Lux IR on |
| Day/Night | Auto/Color/(B/W)/Timing |
| WDR | Digital WDR |
| White Balance | Auto/Manual |
| BLC | Support |
| DNR | 2D/3D DNR |
| Other | Multi-lines OSD, Motion Detection, Privacy Mask, Mirror, Rotate |
| Encode | |
| Embedded Solution | SSC335+IMX307 |
| Video Standard | H.264/H.265 |
| Video Resolution | Main Stream:30fps@1080P/720P |
| Sub stream: VGA/360P@30fps, etc. | |
| Video Bitrates | 32Kbps - 8Mbps, VBR/CBR |
| Audio Standard | G.711-u/G.711-a/AAC |
| OSD Overlay | Title and Time overlay |
| IR Led | |
| IR Led | 18pcs SMD led IR Leds |
| IR Distance | 15-30 M |
| Lens | |
| Focal length | 2.8-12mm Motorized Lens |
| Network Services | |
| Protocol | HTTP/RTSP/FTP/NFS/SMTP/DHCP/NTP, etc. |
| P2P Cloud | Yes |
| Web | IE , Firefox esr. |
| Media | CMS, Android, IOS |
| ONVIF | 2.4 compatible |
| General | |
| Network Port | 1-RJ45, 100Mbps,Poe Optional |
| Power Supply | DC12V |
| Power Consumption | < 8 W |
| Operating Temp. | -30ºC-(+60)ºC, 10%-90%RH |






Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Banovision Network Camera
- 2MP - 8MP Motorized IP Camera
- Banovision 2MP 1080P Video Auto Focus IP Nework Dome Zoom Digital HD Camera From CCTV Camera Supplier
Related Categories
Hot Searches
More