CCTV Security Surveillance 2MP 4MP Ahd Bullet Waterproof Video Camera
Contact Supplier
Product Attributes
- Customization
- Available
- Technology
- Infrared
- Style
- Bullet Camera
- Model NO.
- BA-WK3640EA
- Type
- CCTV Camera
- Sensor
- CMOS
- HDMI Format
- 4MP
- Horizontal Resolution
- 2688(H)X1520(V)
- Kind
- Fixed Lens 3.6/6mm
- Certification
- CE, FCC, RoHS, ISO9001: 2000
- Feature
- High Definition, Mini Size, Auto BLC
- Effective Distance
- 10-30m
- Sensor Size
- 1/3 inch
- Remote Control
- Without Remote Control
- Ahd Solution
- 2MP 4MP 8MP
- Minimum Illumination
- 0. Lux/F1.2(0lux IR on)
- IR Distance
- 15-30m
- Lossless Transmission
- up to 300 Meters
- Transport Package
- CTN. Package
- Specification
- Carton
- Trademark
- Banovision or OEM
- Origin
- Shenzhen
- HS Code
- 8525801390
- Production Capacity
- 20000
Product Images of CCTV Security Surveillance 2MP 4MP Ahd Bullet Waterproof Video Camera
Find Similar Products
Product Description

Feature:
• AHD output
• 1/3'' 4.0MP CMOS
• Resolution: 2688(H)x1520(V), 4.0 Megapixels
• minimum illumination:0. Lux/F1.2(0Lux IR ON)
• IR Distance: 15-30M
• Non coding compression, High Efficiency, without delay real-time transmission
• Up to 300 meters lossless transmission with 75-3 coax
| Model | BA-WK3640EA-C |
| Camera | |
| Image Sensor | 1/3" 4.0 Megapixel CMOS |
| Effective Pixels | 2688(H)x1520(V) |
| Electronic Shutter | 1/50s ~ 1/60,000s |
| Video System | PAL/ NTSC |
| Video Frame Rate | 25/30fps @2592x1520 |
| Video Output | 1CH, AHD |
| Smart IR control | Support |
| Min. Illumination | [email protected](AGC ON), 0Lux IR on |
| Day/Night | Auto/Color/(B/W) |
| White Balance | Auto |
| Other | AWB,AGC,BLC |
| IR Led | |
| IR Led | ¢5X36PCS |
| IR Distance | 15-30M |
| Lens | |
| Focal length | Fixed lens 3.6/6mm |
| General | |
| Power Supply | 12 VDC ± 10% |
| Power Consumption | < 5 W |
| Operating Temp. | -30ºC-(+60)ºC, 10%-90%RH |
| Transmission Distance | Over 300m via 75-3 coaxial cable |




About the Supplier
This supplier has been audited by BV. Verify the report on the official BV website with ID "MIC-ASR2321300". Items marked "" are certified.
Company Profile
Banovision Technology Co. Ltd. Built on April, 2008 in Shenzhen, China.
The Banovison R& D team is dedicated to innovating new technologies to make sure our products always are state-of-the-art.
The Banovsion manufacturer offers OEM & ODM, our mainly products include:
Smart IP system, HD(CVI/AHD/TVI)Camera, Explosion-proof Camera, Anti-corrosion Camera, Thermal System, Solar System, DVRs, NVRs, Smart home system and so on.
Banovision establishes completed quality management system:
In raw material procurement, Banovision cooperate with world-renowned electronic companies, such as Sony, Hisilicon, ROHM, Taiwan Tyntek, Korea Deawon and so on, to guarantee the quality and stability of every accessory in production Banovision strives for perfection in every process, production flow carries out the overall quantity management system, the IQC strictly receiving electronics accessories, QC strict control quality parameter in specification, QA makes sure that all the operation proceed under SOP and release the goods, due to a good quality system, Banovision CCTV product has already passed standard international anthentications: Such as CE, FCC, RoHS, REACH, UL, CNEX, and so on.
Our products have a wide range of applications:
General security products are mainly used in hospitals, schools, railway stations, airports, supermarkets and etc.
Thermal imaging systems, explosion-proof and anti-corrosion products are mainly used in Airports /Petroleum /Marine /Offshore /Onshoes site /Coal mine/ Industry Plants and etc.
So far Banovision has markets products to the main market of the world:
America, Europe, Southeast Asia, Middle East, Africa, Oceania;
Welcome to be our Agent/Distributor, we can support you not only product but more profits for your markets; More information of products and service, pls. Contact with our sales.
With Banovision, enjoy your safer and smarter life.
About Our Factory & Business Background
- Address
- 4f, Building F, Hcd Science and Technology Industrial Park, Hai Hui Road, Baoan Center District, Sz, Shenzhen, Guangdong, China
- Terms of Payment
- LC, T/T, PayPal, Western Union
- International Commercial Terms(Incoterms)
- FOB, CIF, EXW, Others
- Average Lead Time
- Peak Season Lead Time, one month, Off Season Lead Time, within 15 workdays
- Nearest Port
- Shenzhen, Shanghai
Our Production Capability & Technical Expertise
Our Industry Experience & Global Business Record
- Export Year
- 2008-10-15
- Main Markets
- North America, South America, Eastern Europe, Southeast Asia, Africa, Oceania, Mid East, Eastern Asia, Western Europe
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$10.00-75.00 / Piece
-
US$100.00-300.00 / Piece
-
US$5.00-56.00 / Piece
-
US$10.00-80.00 / Piece
-
US$45.00-80.00 / Piece
-
US$5.00-30.00 / Piece
-
US$5.00-50.00 / Piece
-
US$20.00-75.00 / Piece
-
US$10.00-35.00 / Piece
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- AHD Camera
- 4MP AHD Camera
- CCTV Security Surveillance 2MP 4MP Ahd Bullet Waterproof Video Camera
Related Categories
Hot Searches
- China Camera Factories
- Cctv Camera Surveillance Factories
- Cctv Video Camera Factories
- Cctv Camera Lens Factories
- Cctv Camera Lenses
- Cctv Security Video Camera
- Video Cctv Ir Camera
- Camera Digital Cctv
- Hd Cctv Camera
- Top 10 Camera
- Camera Trends
- CCTV Camera Bulkbuy