|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Technology: | Infrared |
| Style: | Pan/Tilt |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
• 1/2.49" CMOS sensor
• 12MP resolution 4000x3000
• Low illumination 0.01Lux
• Day/Night, AWB/MWB,BLC, HLC, 2D/3D-DNR,Shutter, IR-CUT
• D-WDR, Flip, Defogging
• Multiply Style OSD Overlay,Motion Detection, Privacy Mask
• RTSP and Onvif 17.06 compatible with many third-party NVR
• H.264/H.265 three-stream media server
• Easy-to-use P2P Cloud service
• Multiply WEB browser IE,Firefox,Chrome,Edge,Safari
• Free PC Client, Mobile APP remote access
• RJ45 100mbps network port, IEEE802.3af 48v PoE
• Lightning protection 4000V
• Strong water-proof housing IP66
• 18 pcs SMD Led
• IR distance 30 meters
• Lens: 12mp 4mm
| Model No. | BA-NW18A12E |
| Camera | |
| Image Sensor | 1/2.49" CMOS |
| Effective Pixels | 12Megapixels |
| Electronic Shutter | AUTO, 1/25s ~ 1/100000s |
| Min. Illumination | [email protected](AGC ON), 0Lux IR on |
| Day/Night | Auto/Color/(B/W)/Timing |
| WDR | Digital WDR |
| White Balance | Auto/Manual |
| AGC/BLC/HLC | Support |
| DNR | 2D/3D DNR |
| Other | Image adjust , Flip , Multi-lines OSD, Motion Detection, Privacy Mask, Mirror |
| Encode | |
| Video Compression | H.265+/H.265/H.264/MJPEG |
| Video Resolution | MainStream:15fps@12MP(4000x3000)/25/30fps@8MP(3840*2160)/6MP(3072x2048)/5MP(2592x1944), 30fps@4MP/3MP/1080P/720P |
| Sub stream: 30fps@D1/VGA/360P/CIF, etc | |
| Video Bitrates | 32Kbps - 8Mbps, VBR/CBR |
| Audio Standard | G.711-u/G.711-a/AAC |
| Two-Way Audio | Yes |
| Smart Detection | Smart Human and Vehicle Detection |
| Micro-SD Slot | Max. 512G |
| Reset Key | Yes |
| IR& Warm Light Led | |
| Led | 18pcs SMD Led |
| Distance | 30m |
| Lens | |
| Focal length | 4mm |
| Zoom | / |
| Network Services | |
| Protocol | HTTP/RTSP/FTP/SMTP/DHCP/NTP/NFS/RTMP, etc. |
| P2P | Yes |
| Web | IE, Firefox, Chrome, Edge, Safari |
| Media | CMS, Android, IOS |
| ONVIF | 17.06 compatible |
| General | |
| Network Port | 1-RJ45, 100Mbps, PoE 48V in |
| Power Supply | 12 VDC ± 10% 2A |
| Power Consumption | <15 W |
| Operating Temp. | -30ºC-(+60)ºC, 10%-90%RH |
| Size | Φ200.3(mm)×68.7(mm) |
| Weight | 0.7kg |