5MP CCTV Network IP Bullet Camera with Varifocal Lens
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Technology: | Infrared |
| Style: | Bullet Camera |
Gold Member Since 2018
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Address
4f, Building F, Hcd Science and Technology Industrial Park, Hai Hui Road, Baoan Center ...
International Commercial Terms(Incoterms)
FOB, CIF, EXW, Others
Terms of Payment
LC, T/T, PayPal, Western Union
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- BA-NW20A50G
- Type
- IP Camera
- Sensor
- CMOS
- HDMI Format
- 5MP
- Horizontal Resolution
- 2592 X 1944p
- Kind
- Manual Focus Lens
- Certification
- CE, FCC, RoHS, EMI/EMC, ISO9001: 2000
- Feature
- Waterproof / Weatherproof, High Definition, Vandal-proof, Auto BLC
- Effective Distance
- ≧30m
- Sensor Size
- 1/2.9"
- Remote Control
- With Remote Control
- Transport Package
- Neutral Packing
- Trademark
- Banovision or OEM
- Origin
- China
- HS Code
- 8525801390
- Production Capacity
- 30000PCS/Month
Product Description
Features
• 1/2.9" Sony IMX326 CMOS sensor
• Full HD resolution 2592 x 1944P
• Ultra low illumination 0.05Lux
• Day/Night (ICR),AWB, 2D/3D-DNR, IR-CUT
• D-WDR, Motion Detection, Privacy Mask, Mirror, rotate
• RTSP and Onvif 2.6 compatible
• H.265/H.264 dual-stream media server
• Easy-to-use P2P Cloud service
• Multi web browser, PC Client, mobileAPP remote access
• Optional customization Lens/Audio/POE, etc.
• Strong water-proof housing, IP66
• 20 pcs new Array IR Leds, IR distance 30-35 meters
• HD 2.8 - 12 mm VF lens
Specification
Our Service
OEM Service:
We offer OEM and ODM services for our clients.
Quality Warranty:
2 years for free repair. Whole life service for continue cooperating customers!
How to oder from us?
1) Please confirm the model numbers and quantities that you would like to purchase to our sales person,
or email to us.
2) We will send you a Proforma Invoice to specify net cost of mentioned goods and other relevant charges
once you confirm the order.
3) After you arrange the payment and send us your bank slip, we will put your order down to production,
and let you know the delivery date in 2 days.
4) When the goods are finished, we will send them by air express,or by sea or other available shipping method appointed by customers, and let you know the tracking number and estimated time of arrival.
• 1/2.9" Sony IMX326 CMOS sensor
• Full HD resolution 2592 x 1944P
• Ultra low illumination 0.05Lux
• Day/Night (ICR),AWB, 2D/3D-DNR, IR-CUT
• D-WDR, Motion Detection, Privacy Mask, Mirror, rotate
• RTSP and Onvif 2.6 compatible
• H.265/H.264 dual-stream media server
• Easy-to-use P2P Cloud service
• Multi web browser, PC Client, mobileAPP remote access
• Optional customization Lens/Audio/POE, etc.
• Strong water-proof housing, IP66
• 20 pcs new Array IR Leds, IR distance 30-35 meters
• HD 2.8 - 12 mm VF lens
Specification
| Model | BA-NW20A50G |
| Camera | |
| Image Sensor | 1/2.9" 6.82MP IMX326 CMOS |
| Effective Pixels | 3096(H)×2196 (V) |
| Electronic Shutter | AUTO, 1/25s ~ 1/100000s |
| Min. Illumination | [email protected](AGC ON), 0Lux IR on |
| Day/Night | Auto/Color/(B/W)/Timing |
| WDR | Digital WDR |
| White Balance | Auto/Manual |
| BLC | Support |
| DNR | 2D/3D DNR |
| Other | Multi-lines OSD, Motion Detection, Privacy Mask, Mirror, Rotate |
| Encode | |
| Embedded Solution | Hi3516D |
| Video Standard | H.264/H.265 |
| Video Resolution | Main Stream: 18fps@5MP(2592x1944), 25fps@4MP(2592x1520), 30fps@3MP/1080P/720P |
| Sub stream: VGA/360P@30fps, etc. | |
| Video Bitrates | 32Kbps - 8Mbps, VBR/CBR |
| Audio Standard | G.711-u/G.711-a/AAC |
| OSD Overlay | Title and Time overlay |
| IR Led | |
| IR Led | 20 pcs small array IR Leds |
| IR Distance | 30-35 M |
| Lens | |
| Focal length | 2.8 -12 mm VF lens |
| Optional Function | |
| POE, Audio, etc. | |
| Network Services | |
| Protocol | HTTP/RTSP/FTP/NFS/SMTP/DHCP/NTP, etc. |
| P2P | Yes |
| Web | IE , Firefox, etc. |
| Media | CMS, Android, IOS |
| ONVIF | 2.6 compatible |
| General | |
| Network Port | 1-RJ45, 100Mbps, POE optional |
| Power Supply | 12 VDC ± 10% |
| Power Consumption | < 8 W |
| Operating Temp. | -30ºC-(+60)ºC, 10%-90%RH |
Our Service
OEM Service:
We offer OEM and ODM services for our clients.
Quality Warranty:
2 years for free repair. Whole life service for continue cooperating customers!
How to oder from us?
1) Please confirm the model numbers and quantities that you would like to purchase to our sales person,
or email to us.
2) We will send you a Proforma Invoice to specify net cost of mentioned goods and other relevant charges
once you confirm the order.
3) After you arrange the payment and send us your bank slip, we will put your order down to production,
and let you know the delivery date in 2 days.
4) When the goods are finished, we will send them by air express,or by sea or other available shipping method appointed by customers, and let you know the tracking number and estimated time of arrival.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Banovision Network Camera
- 5MP/6MP IP Camera
- 5MP CCTV Network IP Bullet Camera with Varifocal Lens
Related Categories
Hot Searches
More