H. 265 2MP IP Network Bullet Camera with True WDR
Contact Supplier
Product Attributes
- Customization
- Available
- Technology
- WDR
- Style
- Bullet Camera
- Model NO.
- BA-NW12A20-3D
- Type
- IP Camera
- Sensor
- CMOS
- HDMI Format
- 1080P
- Horizontal Resolution
- 2MP
- Kind
- Fixed Lens
- Certification
- CE, FCC, RoHS, EMI/EMC, ISO9001: 2000
- Feature
- Waterproof / Weatherproof, High Definition, Mini Size, Vandal-proof, WDR
- Effective Distance
- 10-30m
- Sensor Size
- 1/2.8"
- Remote Control
- With Remote Control
- Transport Package
- Neutral Packing
- Trademark
- Banovision or OEM
- Origin
- China
- HS Code
- 8525801390
- Production Capacity
- 30000PCS/Month
Product Images of H. 265 2MP IP Network Bullet Camera with True WDR
Find Similar Products
Product Description
• 1/2.8" Sony IMX290 CMOS sensor
• Full HD resolution 1920 x 1080P
• Ultra low illumination 0.001Lux
• Day/Night (ICR), AWB, 2D/3D-DNR, IR-CUT
• True WDR, Motion Detection, Privacy Mask, Mirror, Flip
• RTSP and Onvif 2.4 compatible
• H.264/H.265 dual-stream media server
• Easy-to-use P2P Cloud service
• Multiply web browser, PC Client, mobile APP remote access
• Optional customization Lens/POE, etc.
• Strong water-proof housing, IP66
• 12pcs SMD Led Array, IR distance 15-20 meters
• Fixed 3.6mm lens
Specification
| Model | BA-NW12A20-3D |
| Camera | |
| Image Sensor | 1/2.8" Sony IMX290 CMOS |
| Effective Pixels | 1945(H)×1097 (V) |
| Electronic Shutter | AUTO, 1/25s ~ 1/100000s |
| Min. Illumination | [email protected](AGC ON) |
| Day/Night | Auto/Color/(B/W)/Timing |
| WDR | True WDR up to 120dB |
| White Balance | Auto |
| AGC | Support |
| DNR | 2D/3D DNR |
| Other | Motion Detection, Privacy Mask, Mirror, Flip |
| Encode | |
| Embedded Solution | Hi3516D |
| Video Standard | H.264/H.265 |
| Video Resolution | Main stream: 30fps@2MP(1920x1080P)/720P |
| Sub stream: VGA(640x480)/360P/QVGA@30fps | |
| Video Bitrates | 512Kbps - 6Mbps, VBR/CBR |
| Audio Standard | G.711-u |
| IR Led | |
| IR Led | 12 SMD Array Led |
| IR Distance | 15-20M |
| Lens | |
| Focal length | Fixed 3.6mm Lens |
| Optional Function | |
| POE/Audio, etc. | |
| Network Services | |
| Protocol | RTSP/FTP/PPPOE/DHCP/DDNS/NTP/UPnP |
| P2P | Yes |
| Web | IE , Firefox, etc. |
| Media | CMS, Android, IOS |
| ONVIF | 2.4 compatible |
| General | |
| Network Port | 1-RJ45, 100Mbps, POE optional |
| Power Supply | 12 VDC ± 10% |
| Power Consumption | < 5 W |
| Operating Temp. | -30ºC-(+60)ºC, 10%-90%RH |
Our Service
OEM Service:
We offer OEM and ODM services for our clients.
Quality Warranty:
2 years for free repair. Whole life service for continue cooperating customers!
How to oder from us?
1) Please confirm the model numbers and quantities that you would like to purchase to our sales person,
or email to us.
2) We will send you a Proforma Invoice to specify net cost of mentioned goods and other relevant charges
once you confirm the order.
3) After you arrange the payment and send us your bank slip, we will put your order down to production,
and let you know the delivery date in 2 days.
4) When the goods are finished, we will send them by air express,or by sea or other available shipping method appointed by customers, and let you know the tracking number and estimated time of arrival.
Thank you.
About the Supplier
This supplier has been audited by BV. Verify the report on the official BV website with ID "MIC-ASR2321300". Items marked "" are certified.
Company Profile
Banovision Technology Co. Ltd. Built on April, 2008 in Shenzhen, China.
The Banovison R& D team is dedicated to innovating new technologies to make sure our products always are state-of-the-art.
The Banovsion manufacturer offers OEM & ODM, our mainly products include:
Smart IP system, HD(CVI/AHD/TVI)Camera, Explosion-proof Camera, Anti-corrosion Camera, Thermal System, Solar System, DVRs, NVRs, Smart home system and so on.
Banovision establishes completed quality management system:
In raw material procurement, Banovision cooperate with world-renowned electronic companies, such as Sony, Hisilicon, ROHM, Taiwan Tyntek, Korea Deawon and so on, to guarantee the quality and stability of every accessory in production Banovision strives for perfection in every process, production flow carries out the overall quantity management system, the IQC strictly receiving electronics accessories, QC strict control quality parameter in specification, QA makes sure that all the operation proceed under SOP and release the goods, due to a good quality system, Banovision CCTV product has already passed standard international anthentications: Such as CE, FCC, RoHS, REACH, UL, CNEX, and so on.
Our products have a wide range of applications:
General security products are mainly used in hospitals, schools, railway stations, airports, supermarkets and etc.
Thermal imaging systems, explosion-proof and anti-corrosion products are mainly used in Airports /Petroleum /Marine /Offshore /Onshoes site /Coal mine/ Industry Plants and etc.
So far Banovision has markets products to the main market of the world:
America, Europe, Southeast Asia, Middle East, Africa, Oceania;
Welcome to be our Agent/Distributor, we can support you not only product but more profits for your markets; More information of products and service, pls. Contact with our sales.
With Banovision, enjoy your safer and smarter life.
About Our Factory & Business Background
- Address
- 4f, Building F, Hcd Science and Technology Industrial Park, Hai Hui Road, Baoan Center District, Sz, Shenzhen, Guangdong, China
- Terms of Payment
- LC, T/T, PayPal, Western Union
- International Commercial Terms(Incoterms)
- FOB, CIF, EXW, Others
- Average Lead Time
- Peak Season Lead Time, one month, Off Season Lead Time, within 15 workdays
- Nearest Port
- Shenzhen, Shanghai
Our Production Capability & Technical Expertise
Our Industry Experience & Global Business Record
- Export Year
- 2008-10-15
- Main Markets
- North America, South America, Eastern Europe, Southeast Asia, Africa, Oceania, Mid East, Eastern Asia, Western Europe
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$10.00-75.00 / Piece
-
US$100.00-300.00 / Piece
-
US$5.00-56.00 / Piece
-
US$10.00-80.00 / Piece
-
US$45.00-80.00 / Piece
-
US$5.00-30.00 / Piece
-
US$5.00-50.00 / Piece
-
US$20.00-75.00 / Piece
-
US$10.00-35.00 / Piece
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Banovision Network Camera
- WDR IP Camera
- H. 265 2MP IP Network Bullet Camera with True WDR
Related Categories
Hot Searches
- Digital Camera Factories
- China Camera Factories
- Video Camera Factories
- Camera Mini Factories
- Surveillance Infrared Camera
- Cctv Surveillance Ip Camera
- Cctv Surveillance Infrared Camera
- Infrared Camera Video
- Camera Digital Cctv
- CCTV Camera Bulkbuy