H. 265 156degree 8MP Waterproof Security Dome CCTV Surveillance Colorvu Camera
Contact Supplier
Product Attributes
- Customization
- Available
- Technology
- Wide-Angle Lens
- Style
- Dome Camera
- Model NO.
- BA-ND2AD80UW
- Type
- IP Camera
- Sensor
- CMOS
- HDMI Format
- 8MP
- Horizontal Resolution
- 3840*2160
- Kind
- Autofocus Lens
- Certification
- CE, FCC, RoHS, EMI/EMC, ISO9001: 2000
- Feature
- Waterproof / Weatherproof, High Definition, Vandal-proof, Auto BLC
- Effective Distance
- 10-30m
- Sensor Size
- 1/2.8"
- Remote Control
- With Remote Control
- Compression Format
- H.265
- Internal Microphone
- Optional
- Ai Function
- Human Body & Vehicle Detection
- Wide-Angle Lens
- 2.1mm 156degree
- Transport Package
- Neutral Packing
- Specification
- 24pcs/ctn.
- Trademark
- Banovision or OEM
- Origin
- China
- HS Code
- 8525801390
- Production Capacity
- 30000PCS/Month
Product Images of H. 265 156degree 8MP Waterproof Security Dome CCTV Surveillance Colorvu Camera
Find Similar Products
Product Description

Features
• 1/2.8" Sony IMX415 CMOS sensor
• Full HD resolution 3840*2160
• Ultra low illumination 0.01Lux
• Day/Night (ICR),AWB, 2D/3D-DNR, IR-CUT
• D-WDR, Motion Detection, Privacy Mask, Mirror, Flip
• RTSP and Onvif 17.06 compatible
• H.265/H.264 dual-stream media server
• Easy-to-use P2P Cloud service
• Multi web browser, PC Client, mobileAPP remote access
• Optional customization Lens/POE, etc.
• Strong Vandal-proof housing, IP66
• 2pcs IR Array LEDs, IR Distance:20-30M
• 2.1MM Lens
Specification
| Model | BA-ND2AD80UW |
| Camera | |
| Image Sensor | 1/2.8" 8MP IMX415 CMOS |
| Effective Pixels | 3840(H)*2160(V) |
| Electronic Shutter | AUTO, 1/25s ~ 1/100000s |
| Min. Illumination | [email protected](AGC ON), 0Lux IR on |
| Day/Night | Auto/Color/(B/W)/Timing |
| WDR | Digital WDR |
| White Balance | Auto |
| AGC | Support |
| DNR | 2D/3D DNR |
| Other | Motion Detection, Human Body & Vehicle Detection, Privacy Mask, Mirror, Flip |
| Encode | |
| Embedded Solution | SSC30KQ+IMX415 |
| Video Standard | H.264/H.265 |
| Video Resolution | Main Stream:20fps@8MP(3840*2160)/25fps@6MP(3072*2048) 25fps@5MP(2592*1944)/3MP/2MP/1080P/720P |
| Sub stream: VGA(640x480)/360P/QVGA@25fps | |
| Video Bitrates | 512Kbps - 12Mbps, VBR/CBR |
| Audio Standard | G.711-u/G.711-a |
| IR Led | |
| IR Led | 2pcs IR Array LEDs |
| IR Distance | 15-30M |
| Lens | |
| Focal length | 2.1mm Lens |
| Optional Function | |
| Audio, POE etc. | |
| Network Services | |
| Protocol | RTSP/FTP/PPPOE/DHCP/DDNS/NTP/UPnP |
| P2P | Yes |
| Web | IE , Firefox, etc. |
| Media | CMS, Android, IOS |
| ONVIF | 2.4 compatible |
| General | |
| Network Port | 1-RJ45, 100Mbps, POE optional |
| Power Supply | 12 VDC ± 10% |
| Power Consumption | < 5 W |
| Operating Temp. | -30ºC-(+60)ºC, 10%-90%RH |





About the Supplier
This supplier has been audited by BV. Verify the report on the official BV website with ID "MIC-ASR2321300". Items marked "" are certified.
Company Profile
Banovision Technology Co. Ltd. Built on April, 2008 in Shenzhen, China.
The Banovison R& D team is dedicated to innovating new technologies to make sure our products always are state-of-the-art.
The Banovsion manufacturer offers OEM & ODM, our mainly products include:
Smart IP system, HD(CVI/AHD/TVI)Camera, Explosion-proof Camera, Anti-corrosion Camera, Thermal System, Solar System, DVRs, NVRs, Smart home system and so on.
Banovision establishes completed quality management system:
In raw material procurement, Banovision cooperate with world-renowned electronic companies, such as Sony, Hisilicon, ROHM, Taiwan Tyntek, Korea Deawon and so on, to guarantee the quality and stability of every accessory in production Banovision strives for perfection in every process, production flow carries out the overall quantity management system, the IQC strictly receiving electronics accessories, QC strict control quality parameter in specification, QA makes sure that all the operation proceed under SOP and release the goods, due to a good quality system, Banovision CCTV product has already passed standard international anthentications: Such as CE, FCC, RoHS, REACH, UL, CNEX, and so on.
Our products have a wide range of applications:
General security products are mainly used in hospitals, schools, railway stations, airports, supermarkets and etc.
Thermal imaging systems, explosion-proof and anti-corrosion products are mainly used in Airports /Petroleum /Marine /Offshore /Onshoes site /Coal mine/ Industry Plants and etc.
So far Banovision has markets products to the main market of the world:
America, Europe, Southeast Asia, Middle East, Africa, Oceania;
Welcome to be our Agent/Distributor, we can support you not only product but more profits for your markets; More information of products and service, pls. Contact with our sales.
With Banovision, enjoy your safer and smarter life.
About Our Factory & Business Background
- Address
- 4f, Building F, Hcd Science and Technology Industrial Park, Hai Hui Road, Baoan Center District, Sz, Shenzhen, Guangdong, China
- Terms of Payment
- LC, T/T, PayPal, Western Union
- International Commercial Terms(Incoterms)
- FOB, CIF, EXW, Others
- Average Lead Time
- Peak Season Lead Time, one month, Off Season Lead Time, within 15 workdays
- Nearest Port
- Shenzhen, Shanghai
Our Production Capability & Technical Expertise
Our Industry Experience & Global Business Record
- Export Year
- 2008-10-15
- Main Markets
- North America, South America, Eastern Europe, Southeast Asia, Africa, Oceania, Mid East, Eastern Asia, Western Europe
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$10.00-75.00 / Piece
-
US$100.00-300.00 / Piece
-
US$10.00-80.00 / Piece
-
US$45.00-80.00 / Piece
-
US$5.00-30.00 / Piece
-
US$5.00-50.00 / Piece
-
US$20.00-75.00 / Piece
-
US$10.00-35.00 / Piece
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Banovision Network Camera
- Panoramic Series
- H. 265 156degree 8MP Waterproof Security Dome CCTV Surveillance Colorvu Camera
Related Categories
Hot Searches
- Digital Camera Factories
- China Camera Factories
- Video Camera Factories
- Waterproof Camera Factories
- Cctv Camera Lenses
- Cctv Security Video Camera
- Waterproof Security Cctv Camera
- Surveillance Infrared Camera
- Infrared Cctv Security Camera
- Motorized Camera Bulkbuy